Tetris
Tetris on üks populaareimaid arvutimänge maailmas, ilmselt ületades ka teised klassikud nagu Pong ja Pac-Man. 1984 aastal Moskvast alguse saanud ning ülemaailmselt tuntud rakenduse esimese prototüübi kirjutas vene teadlane Alexey Pajitnov, arvutil Electronika 60, mille mälu on väiksem kui tänapäeva kalkulaatoritel. Idee ajendiks oli pusle "Pentominoes", milles peab 12 puidust klotsi mahutama kasti [3]. Nimi " Tetris" pärineb ladina keelsest sõnast "Tetra"(ehk neli) ja Pajitnovi lemmik spordist tennisest [6].
Alguses peamiselt omalõbuks tehtud mäng tuli peagi IBM PCle ümber kohandada kuna nõudlus oli tohut. Mäng levis enamasti suust suhu ehk inimesed kopeerisid neid enda PC diskidele. 1987-1988 jõudis Tetris lõpuks ka NSVLst kaugemale, nii Euroopasse, Inglismaale kui ka Ameerikasse. Edulugu ei lõppe aga niipea. Saades mängukonsooli GameBoy üheks põhimänguks, müüdi seda versiooni veel ligi 35 miljonit eksemplari [3].
Mängu patenteerimine ja omandi õiguste jagamine oli pikka aega keeruline, kuna suhtlus Nõukogude Venemaaga oli raskendatud. Lisaks ei teeninud Pajitnov enne oma lepingu lõppu 1995.a ühtegi senti Tetrise pealt, kuid on hiljem öelnud, et jätkuvalt toob see mäng talle raha sisse [3]. Tänaseks on Tetrist avaldatud ligi 65 platformil ning seda on alla laetud rohkem kui pool miljardit korda. Mängu uusim versioon tuli välja 2019, selle 35ndal aastapäeval [7]. Lisaks korraldatakse sellealaseid e-spordi võistluseid.
WindowsMe
Windows Me oli viimane Microsofti toode milles kasutati MS-DOS 8.0 operatsioonisüsteemi [8]. Kõige negatiivse kõrval leidus selles siiski ka kasulikke rakendusi nagu Internet Explorer 5.5, Windows Media Player 7 ja uuendusena ka Windows Movie Maker, mis varem kodukasutajale kättesaadav polnud. Vaatamata kõigele avaldas Microsoft kõigest aasta hiljem 25. oktoobril 2001 juba uue operatsioonisüsteemi Windows XP.
iPad
Kuigi viimasel ajal võib tunduda, et tahvelarvutite trend võib olla languses ja pildile tulevad pigem suuremad nutitelefonid, siis väidavad paljud, et iPad on tulnud selleks, et jääda ja nii lihtsalt need inimeste huviorbiidist veel ära ei kao. Seda, mida järgnevad aastad meile Apple toodetest ja uuendustest tuua võivad teavad vaid vähesed. Seega ootame huviga mida tulevik toob!
Kautatud allikad:
[1] apple.com/newsroom/2010/01/27Apple-Launches-iPad/
[2] appleinsider.com/articles/18/04/03/a-brief-history-of-the-ipad-apples-once-and-future-tablet
[3] edition.cnn.com/style/article/tetris-video-game-history/index.html
[4] et.wikipedia.org/wiki/IPad
[5] howtogeek.com/688861/windows-me-20-years-later-was-it-really-that-bad/
[6] livescience.com/56481-strange-history-of-tetris.html
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar